الگوریتم های گوگل

آشنایی با الگوریتم پاندا ، مرغ مگس خوار و پنگوئن

آشنایی با الگوریتم پاندا، مرغ مگس خوار و پنگوئن
گوگل تا قبل از اینکه به بهترین موتور جستجوگر دنیا تبدیل شود از ضعف هایی برخوردار بود و به همین دلیل دنیارا با الگوریتم پاندا، مرغ مگس خوار و پنگوئن آشنا کرد.
خیلی ها از ما میپرسند کار دقیق این سه الگوریتم چیست؟ و چه نقشی در نتایج جستجو دارند؟ این جواب را میتوانید در این مقاله پیدا کنید.

الگوریتم پاندا
الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا

اولین سوالی که در هنگام شنیدن این الگوریتم پیش میاآید، این است که چرا اسم این الگوریتم پاندا است؟ چرا شی یا پلنگ نیست؟ جواب این سوال به اقراض نسل پاندا ها و کم بودن این حیوانات دوست داشتی است و گوگل یکی از اصلی ترین دلایل نام گذاری این الگوریتم را این مورد مینامد.
پاندا، یکی از پیشرفته ترین الگوریتم های گوگل است، همین چند سال پیش وقتی یک مطلبی را در گوگل جستجو میکردید معمولا با وبسایت های انتقال دهنده یا وبسایت هایی که از کیفیت کمی برخوردارند، برخورد میکردیم اما با کمک پاندا این مشکل حل شد.
قبلا ، اگر در یک مطلب کلمه کلیدی پشت سر هم به صورت مزرعه ای گذاشته میشد، آن وبسایت رتبه خوبی میگرفت. عده ای هم که مطلبی را کپی میکردند و حق کپی رایت را رعایت نمیکردند، متاسفانه از رتبه خوبی برخوردار میشدند.
کارِ اصلی این الگوریتم، مبارزه با مطالب کپی شده، و رعایت نکات کلمه کلیدی میباشد، همچنین یکی از اصلی ترین شاخص های این الگوریتم، مفید بودن مطالب وبسایت میباشد.
شرح وضایف الگوریتم پاندا به شرح زیر است :

  • مفید بودن مطالب سایت.
  • مبارزه با کپی و رعایت حق کپی رایت.
  • تمرکز و وقت کافی نویسنده بر محتوا.
  • برند سازی.

مفید بودن مطالب سایت
این مورد به معنی نوشتن مطالب برای کاربران است و نه گوگل، گوگل میتواند بفهمد که شما مطلب را برای گوگل نوشتید یا کاربر و اصلا دوست ندارد که کاربری ناراضی از وبسایت شما خارج شود، و تمام خواسته گوگل این است که شما، با رعایت تمام نکات ریز و درشت سئو بهترین محتوا را به کاربر ارائه کنید.
مبارزه با کپی و حق کپی رایت
هیچکس دوست ندارد زمانی که مطلبی را در گوگل جستجو میکند، به مطالب تکراری بر بخورد و مطالب دقیقا با وبسایت بعدی یا قبلی در نتایج یکی باشد، پس پاندا دوست دارد که شما حقوف ناشر را رعایت کنید و مطلب کپی یا تکراری در وبسایت شما، صرفا جهت گرفتن رتبه بالاتر وجود نداشته باشد.
 
تمرکز و وقت کافی نویسنده بر محتوا.
اگر وبسایت را یک خاندان سلطتنتی در نظر بگیریم، محتوا امپراطور است و یک لینک ها ملکه و… اگر محتوایی در وبسایت وجود نداشته باشد، آن وبسایت استفاده ای ندارد و در نتایج جستجو جای نمیگیرد.
همیشه کیفیت ، مهم تر از کمیت است، همه ما یک مطلب با کیفیت را به صد مقاله کپی و بی کیفیت ترجیح میدهیم و جواب را برروی مقاله با کیفیت به راحتی میتوانیم پیدا کنیم. حال اگر نویسنده وقت و تمرکز کافی را برروی محتوای تولیدی بگذارد، هم کاربر را راضی کرده و هم گوگل را و این مورد برای الگوریتم پاندا بسیار مهم است.

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن را میتوانیم یگان ویژه گوگل بنامیم و این الگوریتم با وبسایت هایی که از روش منسوخ شده سئو یا رعایت نکردن قوانین سئو و جذب کاربر به صورت نا متعارف ، مانند افزایش بازدید از طریق پاپ آپ و… مبارزه میکند.
برای مثال، الگوریتم پنگوئن زمانی که میبیند وبسایت های زیادی به شما لینک داده اند به سمت وبسایت شما می آید و به بررسی لینک ها میپردازد، همانطور که در فاکتور های سئو اشاره کرده بودیم،  بک لینک ها بسیار ارزش مند هستند اما اگر بک لینک خریداری شده باشد و یا به شیوه ای مصنوعی و غیر طبیعی داده شود، از نظر پنگوئن جرم محسوب میشود و وبسایت خاطی جریمه میشود.
مورد بالا، در مورد کیفیت بک لینک هم صدق میکند و برایش مهم است که از جه سایتی و به چه دلیلی لینک گرفته اید.
یکی دیگر از کارهایی که این الگوریتم در زمینه لینک انجام میدهد، دوست دارد بداند شما به جه سایت هایی لینک داده اید و اصلا چرا لینک دادید؟ این برای الگوریتم پنگوئن بسیار مهم است و پس از تجزیه و تحلیل هایی که انجام میدهد اگر متوجه شود شما وب سایت اسپمر (Spammer) هستید، شما و وبسایتی را که به آن لینک دادید جریمه یا اصطلاحا پنالتی میکند.
عده ای از دوستان که از سئوی کلاه سیاه (Black hat seo) استفاده میکنند و متوجه میشوند که وبسایتشان توسط پنگوئن عزیز پنالتی شده، پنگوئن را عقده ای مینامند و میگویند به ناحق پنالتی شده اند.
الگوریتم پنگوئن در چهار نسخه عرضه شده و نسخه یک آن اولین بار در سال 2012 معرفی شد و از توانایی های کمی برخوردار بود، اما با بروزرسانی این الگوریتم شاهد بهتر شدن نتایج جستجو و محو شدن وبسایت های بی کیفیت بودیم.
ویژگی های الگوریتم پنگوئن به شرح زیر است :

  • مبارزه با لینک های اسپم.
  • مبارزه با وب سایت ناپسند و آزار دهنده.
  • مبارزه با خرید و فروش لینک و بک لینک.
  • جلوگیری از اسپم.

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار، برای کمک به وبمستران و کاربران ساخته شده. اگر دقت کرده باشید، زمانی که لینک وبسایت خودرا در گوگل جستجو میکنید توضیحات متایی را میبینید که خودتان برای گوگل تعیین کرده اید، اما الگوریتم مرغ مگس خوار با تجزیه و تحلیل نتایج جستجو و توضیحات متا بر حسب کلمه کلیدی، توضیحات متای شمارا برای نشان دادن بهترین نتیجه به کاربر تغییر میدهد.
 
 
 

برچسب ها

پیام مختارنیا

پیام مختارنیا، مشاور استارت آپ، دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی درونگرا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن