آموزش سئو

Off page SEO چیست؟

Off page SEO چیست؟

امروز قصد داریم تا با یکی دیگر از مهم ترین نکات سئو، که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تعداد کاربران و باعث بالا رفتن رتبه شما در موتور های جستجو میشود بحث کنیم.

Off page seo یکی از گسترده ترین و طولانی ترین شاخه های سئو است که روز به روز گوگل به آن ارزش بیشتری میدهد.

Off page seo چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم تا شمارا با نکات ریز و درشت Off page seo آشنا کنیم، اما قبل از آن بهتر است تا با مفهوم کلی این بحث آشنا شوید.سئوی خارجی یا Off page seo به عملیاتی گفته میشود که شما خارج از وب سایت برای افزایش رتبه و کاربرانتان انجام میدهید.
یکی از قدیمیترین و بهترین روش های سئوی خارجی، تبلیغات در وب سایت های بزرگ است، با این کار شما علاوه بر برند سازی، میتوانید کاربران را به وب سایتتان جذب کنید و آنهارا با روش های متعدد در وب سایتتان نگاه دارید. اما این روش تقریبا هیچ تاثیری در موتور های جستجو ندارد و پس از یک دوره ی خاص شما بازدیدتان را از دست میدهید.
روش های کلی سئوی خارجی عبارتند از :

  • تبلیغات.
  • لینک سازی.
  • شبکه های اجتماعی.
  • ایمیل مارکتینگ.
  • برند سازی.

روش های بالا از برجسته ترین و ثابت شده ترین روش های Off Page SEO میباشد و این روش ها پس از کلی تجزیه و تحلیل جوابشان را پس دادند و اگر وب سایتی تمام روش های بالا را رعایت کند، میتواند از جایگاه خوبی در موتور های جسنجو برخوردار باشد.

Off page SEO چیست؟
Off page SEO چیست؟

لینک سازی

عده ای از دوستان نام این روش را بک لینک مینامند، حدودا چهار یا پنج سال پیش، زمانی که هنوز پاندا و پنگوئن به طور کامل شکل نگرفته بودند، بک لینک ها از ارزش بسیار زیادی برخوردار بودند و وبسایت هایی که بک لینک داشتند، جزو سرسخت ترین وبسایت ها محسوب میشدند. اما با گذشت زمان، این روش منسوخ و تغییرات بسیار زیادی کرد.
امروزه از نظر گوگل لینکی که خریداری شود ارزشی ندارد و گوگل، وبسایت خریدار و فروشنده را پنالتی میکند. عده ای هم با خودشان میگویند : ((من لینک نمیخرم، به تبادل لینک با وبسایت های دیگر میپردازم.)) این دسته از دوستان که به اصطلاح دارند زرنگی میکنند هم ، در معرض خطرند و پنگوئن عزیز، زحمت این دسته از وب سایت هارا هم میکشد.
پس چاره چیست؟ گوگل دوست دارد که لینک به وبسایت شما به صورت طبیعی داده شود، و اصلا دوست ندارد ببیند وب سایتی به نا حق از رتبه خوبی برخوردار است و مطالب وب سایت از کیفیت خوبی برخوردار نیست. به همین دلیل حرف امروز گوگل این است : (( همه لینک های خروجی باید به صورت طبیعی داده شود .)) دیگه مثل قدیم نیست تا با یک Anchor text ساده به صفحه اول بیاییم، و تنها راه چاره این است که وبسایت لینک دهنده در رابطه با وبسایت شما مطلبی را برروی وبسایتش بگذارد و با خواسته خودش وبسایت شمارا لینک کند.
این تمام چیزی بود که گوگل در رابطه با لینک ها و لینک سازی ها از شما انتظار دارد، بک لینک ها به طور کامل منسوخ نشده اند، بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر یافته اند.

Off page SEO چیست؟
Off page SEO چیست؟

شبکه های اجتماعی

امروزه با گسترش فضای مجازی و کسب و کار های آنلاین شبکه های مجازی به کمک ما آمدند، با شبکه های مجازی شما میتوانید با یک تیر دو نشان بزنید، هم میتوانید تبلیغات کنید و هم کاربر جذب کنید و آنهارا مستقیم به وبسایتتان بفرستید.
همچنین، تا یک حدی شما نیاز به تبلیغات دارید و خودتان باید در شبکه های مجازی زحمت بکشید، اما از یک جایی به بعد، زمانی که کسب و کار شما رونق گرفت؛ کاربرانتان زحمت تبلیغاتتان را به دوش میکشند و خودشان برایتان تبلیغ میکنند.
برای مثال شما محصول “لباس” را برروی کانال تلگرامیتان میگذارید و کاربر از آن لباس خوشش میاآید، آن را در گروه هایی که عضو است ارسال میکند و عده بیشتری محصول شمارا میبینند و در کانال شما عضو میشوند … این روند به پایان نمیرسد و تقریبا کاربرانتان زحمت تبلیغات شمارا بر عهده دارند.
برای گوگل این مسئله حائز اهمیت است که بداند کاربران شبکه های اجتماعی، چند بار محصول شمارا پسندیدند و یا حتی چند نفر زیرِ آن محصول کامنت و نظر ارسال کرده اند.
یکی دیگر از استفاده های شبکه های اجتماعی در سئوی خارجی، لینک سازی است. همانطور که در بالا اشاره کردیم، شبکه های اجتماعی از ارزش بسیار زیادی برخوردارند و اگز شما توسط این شبکه ها لینک شوید، حتی لینک NoFollow تاثیر زیادی بر رتبه شما دارد.

Off page SEO چیست؟
Off page SEO چیست؟

ایمیل مارکتینگ

یکی از بهترین روش های فروش ، بازاریابی و تبلیغات، ایمیل مارکتینگ است. در مطالب گذشته در رابطه با اهمیت صفحه فرود و ایمیل مارکتینگ گفتیم و قصد دارم امروز بیشتر شمارا با این مسئله آشنا کنم.
ایمیل مارکتینگ چیست؟
ایمیل مارکتینگ یکی از روش های ارتباط با مشتری با کمترین هزینه ممکن و بهترین کیفیت است، به طور کلی هر ایمیل تبلیغاتی ای که به مشتری ارسال شود، جزو پروسه ایمیل مارکتینگ به حساب می آید.
از ایمیل مارکتینگ میتوان برای نگاه داشتن مشتری و مستحکم کردن رابطه مشتری و فروشنده استفاده نمود، همچنین میتوان برای جذب مشتریان تازه از این روش استفاده کرد.
یکی از بزرگترین نکات منفی ایمیل مارکتینگ، اسپم شدن ایمیل ارسالی توسط فروشنده است که ممکن است سرویسهای ارائه دهنده ایمیل، آدرس شما در لیست اسپم خود قرار داده باشند.
موثر ترین و کارآمد ترین روش ایمیل مارکتینگ روش Opt-in است، با استفاده از این روش شما لیستی منظم از کاربرانی که به کسب و کار شما علاقه دارند تهیه میکنید و حدود 90% از ایمیل های شما به دست کاربران میرسد. اما  این روش سختی هایی را هم به همراه دارد، برای مثال شما باید کاربر را به شیوه ای خاص ترغیب به وارد کردن ایمیل در وبساییتان بکنید.برای مثال میتوانید در ازای ثبت نام، به آنها یک فایل صوتی یا یک کتاب هدیه کنید، اما نباید هدیه شما حوصله کاربر را سر ببرد و مثلا فایل صوتی ای که ارسال میکند نباید خیلی حجیم باشد.
وب سایت های زیادی در زمینه ایمیل مارکتینگ و ارسال انبوه ایمیل فعالیت میکنند همچنین برخی از این وبسایت ها با ساخت لیست های ایمیل به شما در ایمیل مارکتینگ کمک میکنند، برخی از این وبسایت ها عبارتند از Mailchimp و MailerLite و اگر نمیخواهید از وبسایت های خارجی استفاده کنید از وبسایت   email-banking میتوانید استفاده کنید.

برند سازی

آخرین و پیچیده ترین مبحثِ سئوی خارجی مسئله برند سازی است، برند سازی به معنای اسم و رسم در کردن است برای مثال اگر پنج سال پیش کسی از دیجی کالا حرفی میزد مردم فکر میکردند که در حال صحبت کردن راجب یک مغازه یا یک فروشگاه لوازم الکتریکی است، اما امروزه وقتی کسی از دیجی کالا صحبت میکند یک فروشگاه آنلاین در ذهن همه ساخته میشود.
مسئله برند سازی هم همین است، شما باید با تبلیغات گسترده و اسم و رسم در کردن، این باور را در مردم به وجود بیاورید که وبسایت شما قابل اعتماد است، وقتی مردم و کاربرانتان به شما اعتماد کنند، گوگل هم به شما اعتماد خواهد کرد.

حرف آخر

سئوی خارجی یا Off page SEO به مباحثی که من در بالا به آنها اشاره کردم محدود نمیشود و خیلی گسترده تر از این حرفاست، شما نمیتوانید با خواندن این مطلب بگویید که من سئوی خارجی را کاملا یاد گرفتم، بلکه با تحقیق و پژوهش این نتیجه بدست خواهد آمد.
مطالبی که در بالا اشاره کردیم جزو برترین روش های Off Page SEO هستند و شما با انجام دادن کار های گفته شده تقریبا 60% راه را رفته اید و 40% دیگر به خودتان بستگی دارد.
 

برچسب ها

پیام مختارنیا

پیام مختارنیا، مشاور استارت آپ، دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی درونگرا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن